![](https://fonirodopis.gr/press/wp-content/uploads/2019/12/ΣΟΥΦΛΙ-ΔΕΡΕΙΟ-HOT-SPOT.jpg)
Ενόψει της επίσκεψης του Υφυπουργού Εθνικής Άμυνας Αλκιβιάδη Στεφανή στον Έβρο, ο Δήμαρχος Σουφλίου Παναγιώτης Καλακίκος μαζί με εκπροσώπους των οικισμών της Κοινότητας Μ. Δερείου συγκεντρώθηκαν το Σάββατο 14 Δεκεμβρίου για να διαμαρτυρηθούν για την ενδεχόμενη δημιουργία hot spot στο στρατόπεδο «Παρασκευούδη».
Ο Υφυπουργός τελικά δεν επισκέφθηκε το Μεγάλο Δέρειο όμως σύμφωνα με τα όσα μεταφέρουν ΜΜΕ του Έβρου, αργότερα την ίδια μέρα, διαβεβαίωσε τον Δήμαρχο Σουφλίου ότι η Θράκη θα εξαιρεθεί από τη φιλοξενία μεταναστών.
![](https://fonirodopis.gr/press/wp-content/uploads/2018/08/rythmosbanner.jpg)