Την ανάγκη ενότητας και ομόνοιας για την αντιμετώπιση των σύγχρονων προκλήσεων, εξέφρασε ο Δήμαρχος Ντίνος Χαριτόπουλος
Με λαμπρότητα εορτάστηκε η 28η Οκτωβρίου στον Δήμο Μαρώνειας – Σαπών, όπου πραγματοποιήθηκαν εορταστικές εκδηλώσεις στις Σάπες και στην Ξυλαγανή.
Στη Ξυλαγανή, πραγματοποιήθηκε στις 10:30 το πρωί η παρέλαση των μαθητών, του Συλλόγου Εφέδρων Αξιωματικών και του Πολιτιστικού Ομίλου Ξυλαγανής, ενώ μια ώρα αργότερα, πραγματοποιήθηκε και η παρέλαση στις Σάπες.
![](https://fonirodopis.gr/press/wp-content/uploads/2022/10/ΞΥΛΑΓΑΝΗ-ΠΑΡΕΛΑΣΗ.jpg)
Στις εκδηλώσεις παραβρέθηκε ο Δήμαρχος Μαρώνειας – Σαπών κ. Ντίνος Χαριτόπουλος, ο οποίος σε δηλώσεις του εξέφρασε την ανάγκη ενότητας και ομόνοιας για την αντιμετώπιση των σύγχρονων προκλήσεων.
Ο εορτασμός έγινε και σε οικισμούς του Δήμου.