Tον παραδοσιακό οικισμό των Σαρακατσάνων στο Γλυκονέρι επισκέφθηκε την Τρίτη 20 Απριλίου ο Δήμαρχος Ιάσμου, Οντέρ Μουμίν, συνοδευόμενος από συνεργάτες του.
«Θεωρούμε ως υποχρέωση της δημοτικής αρχής την ανάδειξη αυτού του ιστορικού τόπου, προσβλέποντας στην αύξηση της επισκεψιμότητας», είπε ο Δήμαρχος Ιάσμου, δίνοντας έμφαση στη σημασία της πολυπολιτισμικότητας της περιοχής.
Τον Δήμαρχο Ιάσμου και τους συνεργάτες του συνόδευσε στον παραδοσιακό οικισμό ο Πρόεδρος του Μορφωτικού Συλλόγου των εν Θράκη διαβιούντων Σαρακατσαναίων κ. Γεώργιος Νάκος.
![](https://fonirodopis.gr/press/wp-content/uploads/2021/04/ΟΝΤΕΡ-ΜΟΥΜΙΝ-ΟΙΚΙΣΜΟΣ-ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΩΝ-1.jpeg)
![](https://fonirodopis.gr/press/wp-content/uploads/2018/08/rythmosbanner.jpg)