Στις φλόγες τυλίχθηκαν τα ξημερώματα του Σαββάτου 17 Απριλίου δύο σταθμευμένα αυτοκίνητα στην πόλη της Κομοτηνής.
Το πρώτο συμβάν έλαβε μέρος στις 5:10 το πρωί στην οδό Λαμπουσιάδη, όπου εκδηλώθηκε από άγνωστη αιτία φωτιά σε αυτοκίνητο. Η φλόγα από τη φωτιά μάλιστα ήταν αρκετά μεγάλη καθώς το όχημα έφερε υγραεριοκίνηση ενώ τα χειρότερα αποσόβησε η άμεση επέμβαση της Πυροσβεστικής, η οποία επιχείρησε στο σημείο με ένα όχημα και τρεις άνδρες.
Ακριβώς μισή ώρα αργότερα, στις 5:40, και ενώ το πλήρωμα της Πυροσβεστικής ήταν ακόμα στο πρώτο συμβάν, εκδηλώθηκε και δεύτερη φωτιά, αυτή τη φορά σε υπηρεσιακό όχημα της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας – Θράκης το οποίο ήταν σταθμευμένο επί της οδού Παναγή Τσαλδάρη.
![](https://fonirodopis.gr/press/wp-content/uploads/2021/04/ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ-ΦΩΤΙΑ.jpg)
Στο σημείο επιχείρησε και δεύτερο όχημα της Πυροσβεστικής με δύο άνδρες προκειμένου να συνδράμει στο έργο κατάσβεσης της φωτιάς που εκδηλώθηκε στη μηχανή του αυτοκινήτου.
Ο Διοικητής της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Κομοτηνής Αθανάσιος Αραμπατζίδης, μιλώντας στην κάμερα του Maron News και στη δημοσιογράφο Ειρήνη Τσακίρη δήλωσε ότι εξετάζεται αν τα δύο συμβάντα είναι συνδεδεμένα από άποψη δράστη ή αν πρόκειται για τυχαία γεγονότα, κάτι το οποίο θα αποδειχθεί από την προκαταρκτική.
Ο ίδιος πάντως απέκλεισε το ενδεχόμενο να πρόκειται για κάποιον πυρομανή που βάζει φωτιά σε αυτοκίνητα.
Φωτογραφίες: Maron News
![](https://fonirodopis.gr/press/wp-content/uploads/2018/08/rythmosbanner.jpg)