![](https://fonirodopis.gr/press/wp-content/uploads/2021/01/ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΕΚΚΛΗΣΙΑ-ΞΥΛΑΓΑΝΗ.jpg)
Ένα ξύλινο, λυόμενο οικίσκο παραχώρησε στον Ιερό Ναό Παμμεγίστων Ταξιαρχών Ξυλαγανής ο Δήμος Μαρωνείας – Σαπών, προκειμένου να καλυφθούν οι ανάγκες της ενορίας, των ενοριτών και του εκκλησιαστικού συμβουλίου.
Αξίζει να σημειωθεί ότι έως σήμερα η ενορία της Ξυλαγανής δεν διέθετε δική της αίθουσα εκδηλώσεων και συναντήσεις όπως για κατηχητικό, κλπ, δράσεις που τόσο ανάγκη έχει η περιοχή.
Παράλληλα, η ενορία δεν διέθετε ένα χώρο, εκτός ναού, για να εργάζεται ο εφημέριος και για την διεκπεραίωση των εργασιών της εκκλησιαστικής επιτροπής.
![](https://fonirodopis.gr/press/wp-content/uploads/2021/01/ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ.jpg)
Μετά την ολοκλήρωση της τοποθέτησης του οικίσκου και της λειτουργικής μορφής που πήρε χάρη στις άοκνες προσπάθειες του εφημέριου Αρχιμανδρίτη π. Χρυσόστομου Τσιναρέλη, του εκκλησιαστικού συμβουλίου και πολλών ενοριτών, η αίθουσα έχει παραδοθεί πλέον για χρήση στους πιστούς και στην κοινωνία της Ξυλαγανής.
Αξίζει να σημειωθεί ότι την Κυριακή προ των Φώτων, 3 Ιανουαρίου 2021, ο Μητροπολίτης Μαρωνείας και Κομοτηνής κ. Παντελεήμων, ο Δήμαρχος Μαρωνείας – Σαπών κ. Ν. Χαριτόπουλος και ο εφημέριος του ναού π. Χρυσόστομος επισκέφθηκαν τον οικίσκο και απέκτησαν προσωπική άποψη και για τις δυνατότητες της περαιτέρω αξιοποίησης του.
![](https://fonirodopis.gr/press/wp-content/uploads/2018/08/rythmosbanner.jpg)