ΜΕΙΝΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ήττα για την ΑΕ Κομοτηνής στην πρεμιέρα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ με 50-47

FoniRodopis

Με ήττα ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ομάδα της ΑΕ Κομοτηνής, στο πρωτάθλημα της Α κατηγορίας της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, που έχασε στην Αλεξανδρούπολη από τον Εθνικό με σκορ 50-47, το απόγευμα του Σαββάτου (16/10). Η έλλειψη εμπειρίας από τους παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου, σε δύσκολες καταστάσεις, στοίχισε αρκετά, ώστε η ομάδα της Κομοτηνής να μην μπορέσει να πάρει τη νίκη.

Η ομάδα της ΑΕΚ ξεκίνησε πάρα πολύ καλά στο 1ο δεκάλεπτο και προηγήθηκε 9-18. Στο β δεκάλεπτο αρκετά αμυντικά λάθη έδωσαν τις ευκαιρίες στον Εθνικό να πλησιάσει, αλλά η ΑΕΚ έκλεισε προηγούμενη το ημίχρονο με 20-26.

Στο γ δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο. Ο τραυματισμός του παίκτη της Κομοτηνής Δρόσου στο τέλος του γ δεκάλεπτου έριξε πολύ τον ρυθμό της ομάδας. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκαν πολλά λάθη και σε συνδυασμό με την αστοχία έφεραν στο δ δεκάλεπτο το παιχνίδι στον πόντο. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Εθνικός πέρασε μπροστά 48-47, οι παίκτες της ΑΕΚ δεν μπόρεσαν να ανακτήσουν ξανά το προβάδισμα και με δύο ακόμη ελεύθερες βολές ο Εθνικός πήρε τη νίκη με 50-47.

Παράπονα από την ΑΕΚ ΓΙΑ την ανοχή των διαιτητών στο σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων. Χαρακτηριστικό είναι ότι η ΑΕΚ στο δ δεκάλεπτο είχε το μπόνους των βολών από το 5ο λεπτό και παρά τις προσπάθειές των παικτών να πλησιάσουνε το καλάθι, δέχονταν πολύ σκληρά μαρκαρίσματα που δεν σφυρίζονταν.

Διαιτητές : Γκέκας, Χατζόπουλος
Δεκάλεπτα : 9-18, 20-26, 35-42,

Α.Ε. Κομοτηνής (Παπαδόπουλος Ν.) : Κάσσας 8(1), Τσάκωνας 17(2), Ξανθούλης 8(2), Γεωργαντάς 1, Προβόπουλος 4, Τερζίδης 4, Βερροιόπουλος 3(1), Δρόσος 2, Χατζόπουλος, Μαραυγάκης, Παπαευαγγέλου, Βαρδαξής.